Islandshesteklubben

Sydsjælland og Øerne

Bestyrelsen har holdt bestyrelsesmøde den 2 februar 2023.

Der udsendes kontingentopkrævning via sporti i uge 6. Kontingentet er uændret og kontingentet skal fornys senest 1. marts.

kommende arrangementer:

19 februar legedag i ridehuset. Der bliver ikke tøndeslåning til hest i år men konkurrence i ringridning hvor der laves hold for både børn og voksne.

16-17 marts Et par medlemmer laver et ridekursus (pas-kursus) som klubben giver tilskud til. Henvendelse til klubmedlem Sjanna Hansen

19 marts temadag om hesteadfærd. Tilmelding er åben og de 5 pladser med hest er solgt. Der er fortsat pladser uden hest.

26 marts fællesridetur i Hannenovskoven

april - vi arbejder på et foredrag omkring avl. 

30 april fællesridetur på Feddet

maj fællesridetur på Møn

juni arrangement på terrænbanen i Nørre Vedby

juli fællesridetur

august - ridelejr

september fællesridetur, klubtur og islandshestens dag.

Der er en del datoer som ikke er kommet helt på plads endnu men de meldes ud så snart det er muligt. 

 

 

 

Indtryk fra arrangementer

Kommende begivenheder

Klubtur til Læsø

september
torsdag
17
Lørdag den 11. april kl. 12.00 åbner vi for tilmelding til året klubtur i skinfaxi. Turen går igen til Læsø i år. Tilmeldingsfrist er den 28 april. Der er 20 pladser.